Δράση για τον Σχολικό Εκφοβισμό και την Σχολική Βία

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας κατά του Σχολικού Εκφοβισμού και της Σχολικής Βίας στα σχολεία αφιερώσαμε διδακτικό χρόνο έτσι ώστε τα παιδιά του σχολείου μας να γνωρίσουν και να ασχοληθούν με ένα θέμα τόσο φλέγον και επίκαιρο που οι διαστάσεις του είναι εμφανείς στην καθημερινή σχολική πραγματικότητα.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Ημέρα αφιερωμένη κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού. Έτσι κι εμείς, αφιερώσαμε διδακτικές ώρες από το πρόγραμμα μας πιστεύοντας ότι η ευαισθητοποίηση γύρω από κάθε τόσο έντονο και σοβαρό φαινόμενο πρέπει να ξεκινάει από τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού Σχολείου.

Όλες οι τάξεις συμμετείχαν στις δράσεις και το περιεχόμενο ήταν προσαρμοσμένο ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα των παιδιών.

Συζητήσαμε με τα παιδιά, ακούσαμε τις απόψεις τους, τις καταγράψαμε και έπειτα τις αποτυπώσαμε κυρίως σε ζωγραφιές και διάφορες άλλες δημιουργίες στην τάξη.

Δείτε εδώ τις δημιουργίες των παιδιών ανά τάξη…

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.